Biuro projektowo-inżynierskie. Zabezpieczenia ppoż i ochrona przeciwpożarowa budynków

Działalność biura Projektowo-Inżynierskiego Promat obejmuje projektowanie w zakresie aktywnych i biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych, elektrycznej, teletechnicznej oraz sanitarnej. Zawsze staramy się sprostać trudnym i złożonym zadaniom. Nasze projekty instalacji przeciwpożarowej w budynkach wyróżniają się wysoką jakością autorskich rozwiązań oraz holistycznym podejściem do opracowywanych zagadnień.

Młody mężczyzna siedzi na komputerze i coś pisze na klawiaturze. Za nim duże okna i biało-niebieskie niebo. Obserwator patrzy na mężczyznę przez okno, w którym odbijają się wieżowce na tle zachodzącego nieba.

Nasze biuro Projektowo-Inżynierskie Promat powstało w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Z danych KG PSP przygotowanych przez Wydział Przetwarzania Danych Operacyjnych Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności wynika, że w budynkach i pomieszczeniach, w których w 2017 roku doszło do pożaru, nie zadziałał poniższy procent instalacji:

 • 20% instalacje wykrywające zagrożenia, w tym pożary,
 • 18% systemy automatycznej transmisji alarmu,
 • 42% stałe urządzenia gaśnicze wodne, gazowe lub półstałe instalacje gaśnicze,
 • 40% urządzenia oddymiające,
 • 54% hydranty wewnętrzne i zawory hydrantowe.

Powyższe dane są następstwem wielu niekorzystnych okoliczności i sytuacji, których niekiedy nie da się uniknąć. Mimo to naszą ambicją jest poprawa złej statystyki i zwiększenie poziomu ochrony przeciwpożarowej w budynkach.

Ochrona przeciwpożarowa budynków – co nas wyróżnia?

W naszym biurze stosujemy innowacyjne metody, dzięki którym powstają profesjonalne projekty instalacji przeciwpożarowej. Wykorzystujemy m.in. projektowanie oparte na zasadzie współpracy systemów wentylacji pożarowej – projekty systemów wentylacji oddymiającej, mgły wodnej oraz projekty instalacji tryskaczowej. Dzięki zintegrowaniu działania tych systemów możemy:

 • ograniczać moc pożarów,
 • ograniczać temperaturę dymów i gazów pożarowych,
 • w większym stopniu izolować promieniowanie cieplne i zwiększać potencjał absorbcji gazowych produktów spalania (w porównaniu do samej instalacji tryskaczowej lub mgłowej).

Optymalizujemy również koszty inwestycyjne wykonania instalacji przeciwpożarowej dzięki maksymalnemu wykorzystaniu potencjałów systemów SHEVS. Dla inwestorów wiąże się to nie tylko ze mniejszym kosztem wdrożenia systemu, ale też obniżeniem kosztów jego eksploatacji.

Ochrona przeciwpożarowa – według jakich standardów projektujemy?

Instalacje przeciwpożarowe w Polsce są w większości projektowane w oparciu o minimalne założenia wynikające z obowiązujących przepisów prawa oraz wymogów formalnych. Niejednokrotnie nie one są wystarczające, ponieważ przepisy często nawet nie precyzują wymagań w zakresie projektu ppoż. lub nie wskazują technicznych specyfikacji odniesienia dla projektowych instalacji.

W związku z tym nasi projektanci bardzo często wykorzystują standardy techniczne takie jak NFPA, VdS i dostosowują projekty do wymagań każdego budynku. W ten sposób zapewniają, że instalacja jest nie tylko zgodna z przepisami, ale przede wszystkim – skuteczna.

Ponieważ na pierwszym miejscu stawiamy na ochronę życia i zdrowia ludzi oraz na zapewnienie bezpieczeństwa ekipom ratowniczym, przywiązujemy dużą wagę do kompetencji naszych projektantów. Dzięki wiedzy i umiejętnościom pracowników Promat oferujemy rozwiązania projektowe o bardzo wysokiej jakości. Chętnie dzielimy się też naszym doświadczeniem z klientami. Udzielamy pomocy w uzgodnieniach, ekspertyzach i wytycznych dla projektów budowlanych i wykonawczych.

Projekty instalacji przeciwpożarowej w budynkach i nie tylko – czym jeszcze zajmujemy się w Promat?

W naszym biurze nie tylko przygotowujemy projekty instalacji przeciwpożarowej, ale też oferujemy inne usługi z zakresu ochrony ppoż. Należą do nich m.in.:

 • pomiary szczelności kanałów i szachtów oddymiających oraz wentylacji – według norm PN-EN 12237:2005 i PN-EN 1507:2007,
 • próby z ciepłym dymem – w garażach, tunelach, na klatkach itp.,
 • analizy CFD – która sprawdzają skuteczność zaprojektowanej instalacji oddymiającej,
 • przygotowanie budynku – do odbiorów Państwowej Straży Pożarnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej działalności?

Newsletter Promat

Nie przegap unikalnych porad oraz informacji o nowych
rozwiązaniach w zakresie biernej ochrony przeciwpożarowej.

Zapisz się do Newslettera Promat, aby regularnie
otrzymywać sprawdzoną widzę. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy raport:
"Bierna ochrona przeciwpożarowa".