Nowoczesność i akustyka – tak to się robi w Rzeszowie

06-02-2020

Promaduct®-500
Szklany budynek Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Administracyjno-Biurowego Politechniki Rzeszowskiej. Widok z zewnątrz.
Szklany budynek Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Administracyjno-Biurowego Politechniki Rzeszowskiej. Widok z zewnątrz.

Są w Polsce uczelnie szczycące się setkami lat tradycji, z dostojnym XIV-wiecznym Uniwersytetem Jagiellońskim na czele. I są szkoły wyższe znacznie młodsze, dynamiczniejsze i nowocześniejsze, takie jak założona w 1963 roku Politechnika Rzeszowska. Stare Alma Mater  mieszczą się w równie wiekowych gmachach z licznymi dziedzińcami, krużgankami, kolumnami. Współczesne placówki wyglądają zupełnie inaczej. Zbudowane ze szkła i stali Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Administracyjno-Biurowe Politechniki Rzeszowskiej komunikuje nowoczesność całym sobą!

Wieloryb w kropli wody

Bez cienia przesady można powiedzieć, że to bijące serce rzeszowskiej Politechniki. Na powierzchni ponad 12 tys. mkw. znajdują się: rektorat, administracja, biblioteka, aula z profesjonalnie wyposażoną sceną, laboratoria oraz sale multimedialne i dydaktyczne. 

Pomimo dużej powierzchni, dzięki przemyślanemu zastosowaniu niskiej zabudowy uczelniany kompleks jest przyjazny dla studentów i pracowników. Nie przytłacza, a niektórych nawet bawi – wszystko za sprawą jego charakterystycznej kopuły w kształcie kropli wody. Jedni doceniają w niej przełamanie schematu klasycznych budynków biurowych, a innym przypomina z wyglądu… wieloryba. Wszyscy jednak doceniają funkcjonalność Centrum oraz jego praktycznie zaprojektowane przestrzenie.

Aula w budynku Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Administracyjno-Biurowego Politechniki Rzeszowskiej. Widok wewnątrz.

Politechnika dla wszystkich

Aula w budynku Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Administracyjno-Biurowego Politechniki Rzeszowskiej. Widok wewnątrz.

Co warto podkreślić – rzeszowski obiekt przeznaczony jest nie tylko dla studentów Politechniki. „Kluczem do sukcesu Centrum była jego funkcjonalność. Miało się stać wspólnym miejscem pracy nie tylko studentów i pracowników naukowych, lecz także lokalnych przedsiębiorców. Cel ten udało się osiągnąć dzięki przemyślanej aranżacji wnętrz. W Centrum równolegle może się odbywać kilka niezależnych wydarzeń bez jakiegokolwiek uszczerbku dla komfortu pracy” – mówi Jacek Adamczuk, Regionalny Kierownik Sprzedaży Promat.

W amfiteatralnej auli rzeszowskiego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego wygodnie zmieści się 400 studentów. Zbudowano tam też dużą scenę, dzięki czemu sala sprawdza się podczas wykładów, ale też w przypadku konferencji, kongresów czy szkoleń. W części dydaktycznej jest jeszcze druga duża sala, również o układzie amfiteatralnym (na 220 osób), oraz dwie niewiele mniejsze (dla 170 i 150 osób), które można połączyć w jedno duże pomieszczenie.

Izolacja akustyczna w skali XXL

We wszystkich tych salach świetną akustykę gwarantuje zastosowanie dźwiękochłonnych płyt gipsowo-kartonowych Nida Sonic od Siniat. Te perforowane płyty do okładzin bezspoinowych polecane są szczególnie do pomieszczeń o dużej kubaturze i wysokich wymogach akustycznych. Pochłaniają bowiem dźwięk, idealnie tłumią gwar rozmów i jednocześnie redukują zjawisko pogłosu. Co więcej, występując w oryginalnych wzorach perforacji, dodatkowo ozdabiają wnętrze. 

W sąsiedztwie auli na dwóch kondygnacjach mieszczą się także sale w układzie amfiladowym, a piętro wyżej – trzy pracownie. Dodatkowo na parterze znajdą się laboratoria, w których zastosowano system Promaduct®-500, czyli samonośne kanały wentylacyjne i oddymiające. Bezpieczeństwo studentów oraz gwarancję zachowania nośności konstrukcji stalowej zapewniają produkty Promat.

Sala w budynku Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Administracyjno-Biurowego Politechniki Rzeszowskiej. Widok wewnątrz. Sufit wykonany z akustycznych płyt gipsowo-kartonowych Siniat.
Sala w budynku Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Administracyjno-Biurowego Politechniki Rzeszowskiej. Widok wewnątrz. Sufit wykonany z akustycznych płyt gipsowo-kartonowych Siniat.

Akustyka, która nie rozprasza

Dzięki doskonałej izolacji akustycznej w Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej można się w pełni poświęcić nauce, nie rozpraszając się nadmiarem dźwięku i złą akustyką. No, chyba że ktoś zdrowo się zaśmieje na wspomnienie internetowych memów z kopułą-wielorybem. Ale na to  już akustyka pomieszczeń nie ma wpływu.

Czy wiesz, że...

...nowoczesne płyty akustyczne mogą zapewnić doskonałą izolację akustyczną nawet dużych pomieszczeń?
Np. Nida Sonic – dźwiękochłonna płyta gipsowo-kartonowa do okładzin bezspoinowych z perforacją szczelinową, układ modułowy, osiem pól na całej powierzchni płyty, do stosowania szczególnie w pomieszczeniach o dużej kubaturze i wysokich wymogach komfortu akustycznego.

...we współczesnych budynkach równie ważne jak komfort przebywających w nich ludzi, jest też ich bezpieczeństwo?
Uzyskuje się to stosując odpowiednie materiały, jak np. System Promaduct®-500 – przewody oddymiające i wentylacyjne. Trwałość i estetyka, szybkość i łatwość montażu oraz bezpieczeństwo. Istnieją dwa rodzaje ochrony przeciwpożarowej przewodów wentylacyjnych za pomocą systemu Promaduct®-500: a) obudowa istniejących przewodów z blachy stalowej przy użyciu płyt Promatect®-L500; b) wykonanie przewodów samodzielnych, również z Promatect®-L500.